Про нас   Новини   Інтерв'ю   Галерея   Контакти   Форум
Путівник по музею


Перед входом до музею відвідувачі залюбки знайомляться з великою галереєю портретів (понад 150) під спільною назвою "Сузір ’я динамівських зірок України"

Музей ФСТ “Динамо” України, про який мріяли кілька по­колінь динамівців, відкрито 19 березня 1998 р. В ньому представлено понад тисячу експонатів з історії створення, становлення та роз­витку фізкультурно-спортивного товариства “Динамо”.

Загалом музей являє собою історико-дослідний та освітньо-пізнавальний республіканський центр. Тут зібрано документальні й речові експонати, які в достатній мірі віддзеркалюють етапні події з історії товариства, найвизначніші імена тих, хто творив цю історію. До особливих відносяться реліквії грізних років Вітчизняної війни та чорнобильської трагедії 1986р.

Композиція музею складається з двох частин: прелюдії і власне музею. І починається він з фотоколажу, майстерно змонтованого художником В.Шустом та фотографами А.Лосєвим і В.Хотинським (перший поверх). У коридорі 4-го поверху під спільною назвою “Сузір’я динамівських зірок України” та в актовому залі (другий по­верх) облаштовано велику галерею портретів визначних організато­рів динамівського руху, спортсменів і тренерів, які складають гор­дість і славу не тільки товариства, а й всієї країни.

Вхід до музею обрамляють 4 стенди: “Герої не вмирають” — стисла розповідь про українських динамівців, які загинули в роки війни; “Вони завжди з нами” — присвячено пам’яті тих, хто приборкував чорнобильський атомний вогонь 1986р. і поклав своє життя, рятуючи людство від вселенської біди; “Легендарна команда” — коротка біографія славнозвісної футбольної команди “Динамо”-Київ; “Почесні динамівці” — список кращих із кращих, тих, хто назавжди ввійшов до золотого фонду товариства.

Перші відвідувачі музею - київські ветерани "Динамо"

 

 

А тепер завітаймо, як уже сказано, до власне музею. Найперше, що попадає у вічі, коли переступаєш поріг, це якась сказати б, осяйна, веселкова довкружність, розмаїтість і яскравість кольорів, вміле й змістовне тематичне й художнє оформлення експозиції. Її розгорнуто на 15-ти стендах. Кожен з них висвітлює певні види спорту, книжки й брошури про динамівців, вироби динамівських промислових підприємств. Виокремо найцінніші, найцікавіші, на наш погляд, експонати.

 

На окремому стелажі під назвою “Витоки “Динамо” зберігаються ксерокопії першого протоколу та Положення про фізкультурно-спортивне товариство “Динамо”. їх розглянули й затвердили керівники правоохоронних органів та установча конференція 31 жовтня 1924 р. в м. Харкові (тодішній столиці України). Від цього дня й починається літопис товариства.

 

Найбільше місце відведено нашій найвищій славі — київському “Динамо”. На двох перших стендах розташовано експонати, подаровані музею керівництвом клубу та декотрими відомими гравцями.

 

Задокументовані тут епізоди, події, факти, імена — наочні, переконливі свідки славного шляху команди “Динамо”-Київ.

 

Відкривають показ рідкісні за своєю історичною достовірністю фотознімки команди на самому початку її шляху до високих вершин футбольної слави: перший склад команди 1927 р.; колективний портрет динамівців-побратимів Москви та Києва після першого товариського матчу між ними, що відбувся 1927 р. на київському стадіоні “Динамо”; в спомині “Матч-легенда” М.Гончаренко, який входив до складу київського “Динамо”, згадує про відомий вболівальникам “матч смерті” і трагічну загибель своїх побратимів. Привертають увагу щедрі подарунки В.М.Трошкіна — понад 20 медалей та почесних нагрудних відзнак, чемпіонська медаль Андрія Біби — одного із знаменитої когорти капітанів, орден “Дружби народів”, три футболки, що символізують чемпіонські звання Олексія Михайличенка: за три сезони він “умудрився” стати чемпіоном трьох країн — СРСР, Італії та Шотландії, встановив своєрідний рекорд, за що й попав до “Книги рекордів Гіннеса”.

Назва стенду "Футбол: "Динамо"-Київ" промовляє за себе: його присвячено легендарній київській футбольній команді "Динамо"

 

Обидва стенди прикрашають численні й оригінальні фотознімки, в т.ч. володарів “Золотого м’яча”, кращих футболістів Європи в різні роки О.В.Блохіна та І.І.Бєланова, теперішніх кумирів А.Шевченка, С.Реброва, В.Косовського, О.Шовковського та ін.

 

Привертають також увагу друковані видання, вимпели, дружні шаржі, футбольний м’яч з автографами переможців чемпіонату України 1996-1997рр. А ще побачите тих, хто веде команду від перемоги до перемоги — почесного президента клубу Г.Суркіса, головного тренера В.Лобановського та його бойових помічників — А.Пузача, А.Дем’яненка, О.Михайличенка, М.Михайлова.

 

На стенді “Нагороди” вміщено почесні грамоти, дипломи, подяки товариству за високі досягнення в масово-оздоровчій роботі, спорті, промисловості, оригінальні, привабливі кубки та призи команди

 

“Динамо”-Київ, Н.Пименової, М.Харачури, В.Соца, київської жіночої баскетбольної команди “Динамо”. Особливо цікавим є Кубок “Кращому футболістові року” Олексія Михайличенка, яким відзначили його — чемпіона Шотландії 1991-1992рр. — журналісти газети “ Рейджерс Нмос”.

 

Стенд під назвою “Баскетбол” присвячено найтитулованішій в нашій країні жіночій команді київського “Динамо”. В різноманітних ілюстраціях (медалях, почесних грамотах, дипломах, фотознімках, газетних виріз- віце-чемпіон Європи (1992р.), дворазовий чемпіон СРСР (1949, 1992рр.), чемпіон СНД (1992р.), триразовий володар Національного Кубка (1950, 1951, 1987рр.), володар Кубка ФІБА Ліліан Ронкетті 1988р., бронзовий призер чемпіонату світу 1992р., майже незмінний чемпіон України. У віночку славних імен киянок вирізняються такі колоритні постаті, як Галина Факторова (перший капітан команди), Марія Козловська, Ніна Пименова, Фсодора Орел, Наталка Климова (Назембло), Зоя Стасюк, Марина Ткаченко, Олена Жирко, Інна Гуревич, Руслана Кириченко, Людмила Назаренко та ін. Кожне це ім’я гідно уособлює історичні етапи команди. Поруч з ними — вмілі, досвідчені тренери, такі, як Мир Опанасович Єгоров, Анатолій Тиг-ранович Петросян, Володимир Іванович Рижов.Давид Тенгізович Солдадзе - заслужений ках) чітко простежується майстер спорту, срібний призер XXVII Олімпійських ігор, призер чемпіонатів світу нок. Зокрема, відвідувачі та Європи з греко-римської боротьби, дізнаються, що київська нагороджений відзнакою Президента жіноча команда “Динамо” України - орденом "За заслуги" III ступеня 

 

Привертає загальну увагу стенд “Бокс. Боротьба”. І не тільки тому, що він багатоілюстрований, що ці види спорту дуже популярні і? товаристві, а й тому, що тут виставлено кілька незвичайних, вельми цікавих експонатів. Відвідувачі, затамувавши подих, уважно вчитуються в афішу під інтригуючою назвою “Дивовижна правда”. В ній розказано про харківського чудо-богатиря, неодноразового чемпіона СРСР з вільної боротьби Григорія Малинка, який сам-один полонив 80 німців разом з трьома гарматами і який багато років жив з осколком снаряда в серці, вражаючи всіх своїм оптимізмом і працелюбством.

 

Мовби перейнявши естафету свого попередника, тричі майстер спорту з боротьби, майор міліції одесит Микола Пасічник відзначається своєю неабиякою силою і вправністю: на стенді демонструється величезний цвях, скручений у спіраль його могутніми руками. А ще він уславився “на всю Одесу” тим, що любить дітей, часто-густо віддає їм своє дозвілля, залюбки навчає їх прийомам вільної боротьби, самбо, дзюдо.

 

Окремий куточок відведено двічі чемпіонові світу (1979, 1982рр.), срібному призерові Європи 1981р., багаторазовому чемпіонові країни з вільної боротьби Михайлові Харачурі.

 

Відблиск чотирьох золотих медалей, що осяває всміхнене обличчя вродливої дівчини, красномовно свідчить: так, це справді тричі чемпіон світу й двічі чемпіон Європи з боротьби самбо і дзюдо Світлана Лисянська. Милуючись її мужньою вродою, мимоволі хочеться вигукнуть: браво, Світлано! Молодець, україночко!

 

Окремі реліквії, що демонструються в борцівському розділі, оповідають про спортивні подвиги динамівських богатирів та їхніх наставників: Михайла Шахова, Ярослава Волошука, Сергія Новикова, Анатолія Новикова, братів Анатолія та Сергія Бєлоглазових, Михайла Левицького, Михайла Юнака, Михайла Євтушова та ін.

 

Боксерську половину стенда відкриває портрет Леоніда Сапливемка (невідомого художника) і коротка розповідь про цього київського боксера і тренера, двічі чемпіона України, який добровільно пішов на фронт і загинув 1942р. у ворожому тилу, під Кременчугом. Нижче вмонтовано боксерські рукавиці з автографом учасника XXI Олімпійських ігор, дворазового чемпіона Європи, чотириразового чемпіона СРСР Олександра Ткаченка з Донеччини. Поруч-нагороди й посвідчення його тренера Анатолія Олександровича Коваленка — одного з найталановитіших представників боксерської науки. А також фотознімки й короткі розповіді про Віктора Мірошниченка, Віктора Запорожця та Віталія Бендаловського.

Захоплюючий, незабутній поєдинок на боксерському рингу, який приніс львівському динамівцю Андрієві Миколайовичу Котельнику (ліворуч) високе й вічне звання віце-чемпіона Сіднейської Олімпіади

 

 

За кількістю перемог на міжнародних змаганнях та світових рекордів важкоатлети посідають чільне місце в товаристві. Саме про це переконливо свідчить стенд “Важка атлетика”. Його започаткував Георгій Попов, якому судилося вписати найяскравіші сторінки в історію вітчизняного й світового спорту. Разом з ним і вслід за ним, окрилені його епохальними подвигами, впевнено сходили на найвищі сходинки п’єдесталу пошани такі визначні атлети, як Олександр Копкій, Аркадій Касперович, Анатолій Берлізов, Пінхос Кіршон, Мойсей Касьяник, Федір Осипа, Марко Рудман, Михайло Кемель.

 

Гучні досягнення Г.Попова та його ровесників надихнули на спортивні звитяги українських динамівців, які прийшли їм на зміну. На правому фланзі опинився Петро Король — невтомний трудар, майстер екстра-класу, чемпіон XXI Олімпійських ігор, тричі чемпіон світу (1974-1976рр.), чемпіон Європи 1975р., чемпіон СРСР 1972р., дев’ятиразовий чемпіон України. За ним уславлений Анатолій Писаренко — тричі чемпіон світу (1981- 1983рр.), чотириразовий чемпіон Європи (1981 -1984рр.), двічі чемпіон СРСР. неодноразовий рекордсмен світу, Європи, країни, нині президент Федерації важкої атлетики України; Віктор Соп — двічі чемпіон світу (1981, 1982рр.) та Європи (1981, 1982рр.), чемпіон СРСР 1981р., володар 15 рекордів України, в т.ч. 7 світових; Валерій Устюжин — автор своєрідного рекорду: протягом одного, 1974 року, він став тричі чемпіоном — світу, Європи, країни. У високому злеті двох останніх атлетів велику роль відіграли їхні мудрі наставники Микола Новосадюк — майстер спорту, заслужений тренер України, заслужений працівник культури України та Петро Алаєв — почесний майстер спорту, заслужений тренер країни, головний тренер збірної команди України з важкої атлетики.

 

Цих видатних спортсменів дружно підтримала ціла плеяда таких відомих атлетів, як Альберт Насібулін, Володимир Москаленко, Микола Козинцев, Микола Гресько, Володимир Ільїн, Леонід Суслов... А в наші дні дедалі гучніше звучать па важкоатлетичних помостах світу імена двох динамівців — Дениса Готфріда та Станіслава Рибальченка: перший — бронзовий призер XXVI Олімпійських ігор, чемпіон світу 1999р., чемпіон Європи 1997р.. друтай — учасник XXVI Олімпійських ігор (почесне четверте місце), чемпіон Європи та України 1997 р. Оглядаючи представлені на стенді медалі, кубки, дипломи, газетні вирізки, штангетки, вдивляючись у стрункі, кремезні, з могутніми біцепсами постаті динамівських богатирів, не зайве ще і ше раз повторити слова народної мудрості: козацькому роду — нема переводу.

Яна Олександрівна Клочкова - заслужений майстер спорту, дворазовий чемпіон і к срібний призер XXVII Олімпійських ігор, дворазовий чемпіон світу 2000 р., шестиразовий чемпіон Європи 1999-2000рр. з плавання, кавалер ордена Княгині Ольги І ступеня


Великий внесок у скарбницю українського спорту зробили представники водних видів спорту: плавання, веслування, водне поло, стрибки у воду. Кожен з цих видів спорту, звичайно, заслуговує на окремий стенд, але через тісняву їх об’єднано під однією назвою “Водні види спорту”. Окремі куточки, привабливо і змістовно ілюстровані експонатами, виділено таким видатним спортсменам і тренерам, як Олексій Баркалов (його ім’я за виняткові заслуги в світовому спорті занесено до “Книги рекордів Гіннеса”), Геннадій Андросов, Вадим Домбровський, Ігор Гринько, Олександр Трофимов, Юрій Громак, Марія Гавриш, Наталія Попова, брати Олег та Георгій Волощуки.

 

Відвідувачі познайомляться також з фотознімками та розширеними підтекстовками до них славнозвісного подружжя Ніни та Олександра Кожухів, які виплекали не одне покоління висококваліфікованих плавців і. зокрема, таку зірку першої величини, як Яна Клочкова — двічі чемпіон і срібний призер Сіднейської Олімпіади; Георгія Прокопенка, Сергія Пострєхіна, Катерини Нагорної (Ку-ришко), Сергія Нагорного, Вячеслава Семенова, Олександра Мана-чинського, Леоніда Каневського, Тетяни Волинкіної (Штирьової), Юлії Рябчинської (Бабак), Нелі Тараканової, Олександра Матузенка, Ігоря Нагаєва, Тетяни Дев’ятової, Людмили Хазієвої, Валентини Яковлевої; колективним портретом ватерполістів львівської команди “Динамо” та ін.

 

Стенд “Вироби” — змінний. Тут час від часу демонструються кращі зразки продукції динамівських промислових підприємств. Право першими показати свої зразки надано Полтавському експериментальному заводу. Полтавчани виставили близько 70 різних нагрудних відзнак та 30 медалей, зроблених до певних історичних дат, подій, ювілеїв тощо.

 

На суміжному стенді “Література” (“Про динамівців та динамівці про себе”) розташовано майже 40 книжок і брошур, у яких висвітлено різноманітні теми із життя динамівців. Серед них є експонати, яким, як кажуть, нема ціни: два номери журналу “Динамо”, що побачили світ 1931 р. Давні, пожовклі сторінки цих журналів не можна читати без хвилювання: в них б’ється пульс тогочасного життя наших “предків”.

 

А ще рукопис книжки “На жовтих водах” і портрет його автора й водночас автора назви нашого товариства, земляка із Черкащини Леоніда Володимировича Недолі-Гончаренка.

 

Коли погляд спиняється на стенді “Гімнастика”, у ваших очах неодмінно спалахнуть іскорки радості й гордості за динамівських гімнастів, особливо останніх років. Справді, давайте лише назвемо імена кращих з них, аби відчути масштабність, велич їхніх здобутків: Стелла Захарова, Олена Гуц, Лілія Подкопаєва, Катерина Серебрянська, Ігор Коробчинський, Григорій Мисютін, Руслам Шаріпов, Олександр Світличний, Олександр Береш, Валерій Перешкура, Вікторія Карпенко... Погодьтеся: кожне назване ім’я — перлина гімнастичної скарбниці нашої Вітчизни. Про це якраз і свідчать експонати стенда.

Українська чоловіча збірна зі спортивної гімнастики, складена з динамівців, звершила в Сіднеї спортивний подвиг: здобула срібні медалі. Па цьому знімку ви бачите його авторів (зліва направо): Олександр Береш, Роман Зозуля, Валерій Перешкура, Валерій Гончаров, Руслан Мезенцев, Олександр Світличний

 

Скільки існує товариство, стільки ж культивується в ньому легка атлетика — один із наймасовіших видів спорту. Наприкінці двадцятих років, коли на повну потужність запрацювало товариство, почали з’являтися перші чемпіони й рекордсмени. На всесоюзній Спартакіаді 1928р. харківський спринтер Марко Підгаєцький першим фінішував з бігу на 100 та 200 м. Дипамівка з Артемівська А.Спиридонова виграла біг на 800 і 1000 м. Видатних успіхів на той час досягли Зінаїда Борисова — рекордсменка країни в штовханні ядра, метанні м’яча, Зоя Синицька — унікальна спортсменка — успішно виступала в 11-ти видах легкої атлетики, Олександр Безруков — багаторазовий чемпіон і рекордсмен країни з бар’єрного бігу та стрибків у висоту.

 

Особливо уславилися і спортивними і ратними подвигами харківські легкоатлети брати Гаврило та Іван Раєвські. Цим славетним братам відведено дві колонки стенда “Легка атлетика”, де вміщено багато цікавих, безцінних фотоматеріалів, посвідчень, грамот, журнальних вирізок тощо. Недалеко від них вміщено портрет їхнього сучасника Зосима Синицького — видатного спортсмена, досвідченою тренера, педагога, науковця, талановитого організатора, одного із фундаторів харківського “Динамо”.

 

Інші експонати розповідають про високі досягнення легко-атлетів-динамівців, імена яких назавжди вписано в літопис світового спорту: Валерій Борзов, Микола Авілов, Євгеній Аржанов, Валентина Авілова (Козир), Інеса Кравець, Інга Бабакова, Анатолій Квітков, Володимир Федорець, Ольга та Віктор Бризгіни, Жанна Пінтусевич, Юрій Білоног, Вла-дислав Дологодін, Віта Павлиш. У цьому прекрасному сонмищі прізвищ — Олімпійські чемпіони і призери, чемпіони і рекордсмени світу та Європи.

Інга Альвідосівна Бабакова - заслужений майстер спорту, бронзовий призер XXVI Олімпійських ігор, учасник XXVII Олімпійських ігор (5 місце), чемпіон світу 1999р., призер чемпіонатів світу 1991, 1995рр., срібний та бронзовий призер чемпіонатів Європи 1997р., неодноразовий чемпіон України зі стрибків у висоту, нагороджена Почесною відзнакою Президента України «За заслуги».

 

Коло стенда “Стрілецький спорт” віддамо найбільшу, найсердечнішу шану Людині з великої літери — Антонові Артемовичу Дмитренку. Спортивна громадськість Одещини і всієї країни завжди пам’ятатиме його — скромного, працьовитого, видатного тренера, педагога, щирого друга спортсменів. З-під його крила вийшла велика когорта всесвітньовідомих стрільців — Я.Железняк, О.Дойчо, С.Райников, Т.Ракова та ін. У роки війни Антон Артемович керував школою снайперів, зокрема, виховав Героя Радянського Союзу Людмилу Павлюченко.

 

Над стендом домінує велика мішень бігучого кабана, в якого стріляв у Мюнхені, на змаганнях XX Олімпійських ігор обдарований учень А.А. Дмитренка — Яків Ілліч Железняк. На ній добре видно, як влучно лягали його олімпійські постріли — постріли не тільки найвлучнішого стрільця в Мюнхені, а й рекордсмена олімпіад. І він. Яків Железняк — наш найтитулованіший стрілець — мав право поставити на мішені зворушливий автограф: “Так я стріляв у Мюнхені. Бажаю всім динамівцям України: влучайте тільки в десятку!”

 

Відвідувачі охоче знайомляться з медалями, нагрудними знаками, вимпелами, фотоілюстраціями, дипломами таких відомих стрільців, як одесит Сергій Райников, чернігівчанин Геннадій Авраменко, житомирянин Сергій Гуменюк, славне подружжя Ольга та Петро Щербані із Луганська. Поруч з ними — портрети славетних стрільців Софії Тягній, Віктора Сидорука, Костянтина Мандрики, Вадима Резнікова.

 

Привертає увагу великий, любовно оформлений вимпел з портретом майора міліції Федора Степановича Шерстюка. Учасник бойових дій Вітчизняної війни, повний кавалер орденів Слави, він брав активну участь у розбудові динамівського руху на Львівщині. Вшановуючи пам’ять Ф.С.Шерстюка, львівські динамівці щороку проводять змагання на його честь з багатоборства снайперів міліції.

Привабливо й різноманітно оформлено стенд "Фехтування", на якому представлено експонати найкращих мушкетерів країни


І насамкінець кілька слів ще про одну людину, яка залишила яскравий слід у стрілецькому спорті. Йдеться про генерал-майора Мажиріна Федора Максимовича. Його, на жаль, не представлено на стенді, але ми не можемо обминути це славне ім’я. Тривалий час Федір Максимович очолював Комітет із стрілецького спорту Укрради  “Динамо” й самовіддано, вміло й розумно дбав про його якнайширший розвиток у всіх відомствах, об’єднаних емблемою “Динамо”.

 

Багато славних імен увінчують стенд “Фехтування”. Проте пальму першості віддано патріархові українських мушкетерів Семенові Яковичу Колчинському — вихователю чемпіонів. Його показано в солдатській формі (в роки війни він служив старшиною в знаменитій бригаді особливого призначення, готував бійців, що діяли у ворожому тилу) і в цивільній, усіяній безліччю нагород. Медалі, нагрудні знаки, посвідчення, пам’ятний кинджал, газетні вирізки — переконлива ілюстрація великих заслуг С.Я.Колчинською.

Знайомтесь - зліва направо: Тетяна Водоп’янова, Олена Зубрилова, Олена Петрова - заслужені майстри спорту, переможці багатьох - змагань з біатлону на олімпійських, світових і європейських спортивних аренах


Приємне враження справляють куточки Сергія Голубицького та Вадима Гутцайта. Ще один куточок упевнено “окупував” уславлений учень С.Я.Колчинського — Григорій Крисс.

На стенді вміщено портрети разом з докладними підтекстовками до них, з яких відвідувачі дізнаються про найвищі досягнення українських фехтувальників — Аполінарії Плеханової, Юліана Уратова, Ганни Дмитренко, Віталія Агеєва, Георгія Погосова, Михайла Тишка, Йосипа Вітебського, Сергія Кравчука, Марка Левіна, Вікторії Титової.

 

Окрасою стенда є кортик — пам’ятний Приз за перемогу в турнірі “Таллінський меч” збірної команди України (його подарував музеєві харківський динамівець М.Тишко) та кинджал з неординарним написом: “С.Я.Колчинському — від каскадерів Київського театру опери й балету за історичне фехтування (опера “Богдан Хмельницький”).

 

На стенді “Зимові види спорту” одразу впадають в око рідкісні за своєю історичною значимістю реліквії незабутнього, легендарного харківського ковзаняра Олега Георгійовича Гончаренка — тричі абсолютного чемпіона світу й двічі абсолютного чемпіона Європи. Дякуючи щедротам дружини покійного славетного спортсмена Олександрі Олексіївні, відвідувачі побачать ковзани, рукавиці, ковзанярську шапочку, в яких виступав і перемагав Олег Георгійович, медалі, дипломи, фотознімки, газетні вирізки, краватку 1511 (він тривалий час був членом цієї міжнародної ковзанярської асоціації). Чотири медалі найвищого ґатунку разом з портретом і газетною вирізкою представляють симпатичну й талановиту гірськолижницю Наталію Перчаткіну.

 

Приваблює оригінальний куточок, присвячений уславленому чернігівському лижнику, срібному призеру XIV зимових Олімпійських ігор Олександрові Михайловичу Батюку.

 

Інші експонати цього стенда знайомлять відвідувачів з такими відомими спортсменами, як Валерій Савін, Марина Юнусова. Ярослав Сорока, Віталій Могиленко, Олена Зубрилова, Олена Петрова, Тетяна Водоп’янова та їхніми добре знаними наставниками Ігорем Скрябіним, Ігорем Самофаловим. Наприкінці вміщено портрет Романа Звонкова, який трагічно загинув 1995р., а також Приз, яким нагороджують переможців змагань, присвячених нам’яті цього відомого сумського біатлоніста.

 

І останній за рахунком, але один з найцікавіших і найзмістовніших стендів — “Вело. Кінний. Теніс”. Вражає передусім великий червоний шлейф, простягнутий через весь стенд. На ньому виблискують. мов діаманти, всі найвищі нагороди (а їх аж п’-я-т-д-е-с-я-т п’-я-т-ь!) за високі спортивні заслуги перед Батьківщиною Віри Антонівни Мисевич — видатної кіннотниці, чарівної жінки, прекрасної людини. Вона пішла від нас в ореолі слави зовсім молодою. Та за своє коротке, але такс яскраве життя Віра Антонівна здійснила всі свої найвищі мрії і насамперед стала Олімпійським чемпіоном. Проте вона була не тільки чудовою спортсменкою, а й талановитою кіноактрисою: блискуче зіграла і тут свою роль у 6 художніх фільмах. Побіля нагород вмонтовано чудові портрети В.А.Мисевич та її вірних і мудрих наставників Іраїди та Бориса Мурашових.

 

Відвідувачі, безумовно, цікавляться експонатами, що передають аромат давно минулих довоєнних часів, зокрема, безприкладного в історії світового спорту велопробігу, який здійснили 1935р. київські та одеські динамівці за маршрутом Одеса-Владивосток (“Від Чорного моря до Тихого океану”). Успішні виступи довоєнних велосипедистів, які подавали зразки здорового способу життя, примножили їхні послідовники, особливо харківські динамівці. Їх гідно представляють на стенді Ірина Кириченко, Алла Багіянц, Володимир Семенець, Сергій Кравцов та ін. Відвідувачі познайомляться також з героєм Сіднея — віце-чемпіоном XXVII Олімпійських ігор Олександром Симоненком.

 

Найпереконливіше і найпривабливіше репрезентує теніс Марина Василівна Крошина — п’ятиразовий чемпіон Європи, семиразовий чемпіон СРСР: чотири медалі різних ґатунків, книжка “Мій теніс”, набір тенісних м’ячів, якими вона грала на тенісних кортах Європи й країни, а в центрі чудовий портрет тенісистки. Поруч розташовано фотознімки та газетні вирізки, в яких розказано про видатних тенісисток Валерію Кузьменко, Галину Бакшеєву та їхнього наставника В.М.Бальву.

 

Крім стендів, музей вмебльовано підставками, майстерно зробленими (як і стенди) на Дніпропетровському заводі АТ “Динамо”-Сілейр”. На цих ошатних підставках, поставлених в центрі музею, на вас чекають художні фотоальбоми, які час від часу будуть поповнюватися новими творами. Поки що вони мають такі назви: “Ветерани”, “Видатні спортсмени”, “Масово-оздоровча робота”, “Флагман українського футболу”, “Юні динамівці”, “Важка атлетика”, “Вогнеборці”, “Динамівці в Сіднеї”, “Спортивні споруди”, “Наші підприємства”.

 

Виходячи з музею, відвідувачі звертають увагу на вимпел, розквітчаний динамівськими нагрудними знаками. Їх збирав у різні роки й подарував музеєві ветеран Олександр Сергійович Трофимов — інвалід Вітчизняної війни, заслужений тренер СРСР, майстер спорту, почесний динамівець, один із активних організаторів динамівського руху в Україні.

 

Виступає на відкритті музею Олексій Степанович Баркалов (у центрі)

 

«Приємно вражений. Це не просто музей, а маленький динамівський храм. Спасибі тим, хто його створив.»

 

(З промови Олексія Баркалова, заслуженого майстра спорту, чемпіона XX, XXII, срібного призера XIX та XXI Олімпійських ігор; чемпіона світу 1973, 1975, 1980 рр. та Європи 1974 р. з водного поло).

 

...От і скінчилася наша подорож по музею ФСТ “Динамо” України. Сподіваємось, що відтепер ви маєте певну уяву про нього. У кожному разі всі, хто причетний до його створення, хто старанно, мов добірні зерна, збирав експонати, прагли того, щоб мовою документів, музейних реліквій переконати відвідувачів у тому, що вони дотикнулися до першоджерел, з яких можна зачерпнути багато цікавого, цінного, корисного зі славної, героїчної історії українського фізкультурно-спортивного товариства “Динамо”.

 

Проте дібрані експонати досить широко й промовисто розповідають і про наше сьогодення. З розповіді, з якою ви щойно познайомилися, не важко осягнути: нинішні покоління динамівців впевнено, надійно перейняли естафету від своїх попередніх достойників, день відо дня примножують спортивну славу України.

 

Спортивні здобутки ФСТ «Динамо» України

 

ФСТ «Динамо» України неухильно та цілеспрямовано забезпечує виконання Закону України «Про фізичну культуру і спорт», державних програм у сфері фізичної культури і спорту, сприяє підвищенню рівня професійної підготовленості працівників та військовослужбовців правоохоронних органів, залучає дітей та молодь до регулярних занять фізичною культурою і спортом.

За період виступу спортсменів Товариства в складі збірної команди СРСР на Олімпійських іграх за останні 40 років (з 1952 по 1992 роки), 153 динамівці України здобули 101 медаль. Із них: 31 золоту, 31 срібну та 39 бронзових медалей.

За роки незалежності України з 1994 по 2012 роки в складі збірної команди України на літніх та зимових Олімпійських іграх взяло участь 578 спортсменів, які вибороли 64 медалі. Із них: 21 золоту, 17 срібних та 26 бронзових.

Починаючи з 1952 по 2012 роки 731 спортсмен ФСТ «Динамо» України взяв участь у 15 літніх та 9 зимових Олімпійських іграх. Спортсменами-динамівцями здобуто 165 медалей, із них: 52 золоті, 48 срібних та 65 бронзових. Чемпіонами та призерами Олімпійських ігор ставали 162 динамівці.

 

Динамо та сьогодення:

Станом на 31.10.2012 року основою товариства є 972 первинних осередки в усіх областях України, які об'єднали в своїх лавах майже 290 тисяч членів організації з числа працівників та військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної податкової служби України та Державної митної служби України.

 

Відповідно до статутних завдань, Фізкультурно-спортивне товариство «Динамо» України забезпечує розвиток спорту вищих досягнень, дитячо-юнацького спорту, професійно-прикладних видів спорту та спеціальної фізичної підготовки працівників і військовослужбовців правоохоронних органів, створює умови для проведення відповідних занять та розвиває 52 олімпійські, неолімпійські та професійно-прикладні види спорту. ФСТ «Динамо» України неухильно та цілеспрямовано забезпечує виконання Закону України «Про фізичну культуру і спорт», державних програм у сфері фізичної культури і спорту, сприяє підвищенню рівня професійної підготовленості працівників та військовослужбовців правоохоронних органів, залучає дітей та молодь до регулярних занять фізичною культурою і спортом.


XXIX Літні Олімпійські ігри 2008 м. Пекін

У ХХІХ літніх Олімпійських іграх 2008 року в Пекіні Олімпійську збірну команду України представляли 253 спортсмени з 27 видів спорту. Серед них 128 спортсменів Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України з 21 виду спорту.

 

На Олімпіаді в Пекіні спортсмени України здобули 27 медалей (7 золотих, 5 срібних та  15 бронзових).

 

Спортсменами Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України здобуто 18 нагород (5 золотих; 4 срібні та  9 бронзових). Чемпіонами стали: легка атлетика - Добринська Наталія (Вінницька обласна організація), стрільба кульова – Айвазян Артур (Кримська республіканська організація), стрільба з лука – Рубан Віктор (Харківська обласна організація), веслування на байдарках і каное – Осипенко-Радомська Інна (Київська обласна, Київська міська організації), фехтування – Харлан Ольга (Миколаївська обласна організація), Хомрова Олена (Одеська, Миколаївська обласні організації).

XXX Літні Олімпійські ігри 2012 м. Лондон

З 27 липня по 12 серпня у м. Лондоні (Великобританія) відбулися ігри ХХХ Олімпіади. Змагання проводилися з 32 видів спорту, розіграні 302 комплекти нагород.

У змаганнях взяли участь понад 10 тис. спортсменів з 204 країн світу. Медалі різного ґатунку вибороли спортсмени з 79 країн світу, чемпіонами Олімпійських ігор стали спортсмени з 54 країн.

 

В неофіційному заліку перше місце за кількістю золотих нагород посіла команда США (46), другою була команда Китаю (38), третьою – команда Великобританії (29).

Збірна команда України у складі 245 спортсменів, які змагалися у 28 видах спорту посіла 14 місце, виборовши 6 золотих, 5 срібних і 9 бронзових нагород. Володарями олімпійських нагород стали 24 українських атлета.

 

ФСТ «Динамо» України було представлено 125 спортсменами з 23 видів спорту, виборовши 15 медалей (4 золоті, 4 срібні, 7 бронзових), 16 динамівських спортсменів увійшли до шістки кращих спортсменів, що є найкращим показником серед фізкультурно-спортивних товариств України.

Своїх представників до складу олімпійської команди України делегували 23 територіальні організації ФСТ «Динамо» України, найбільша кількість учасників – від Київської міської (21), Донецької обласної організації (20).

 

Спортсмени Товариства були представлені у 23 видах спорту. У легкій атлетиці – 38, боротьбі вільній – 10, дзюдо – 9, веслуванні академічному – 8. Шістьома спортсменами Товариство було представлене у стрільбі з лука, стрільбі кульовій та важкій атлетиці, по 5 динамівців відстоювали честь України у боксі та плаванні, по 3 – у стрибках у воду і велоспорті на треку, по 2 – у гімнастиці спортивній, тхеквондо ВТФ, сучасному п’ятиборстві, боротьбі греко-римській і триатлоні, по 1 – у вітрильному спорті, веслуванні на байдарках і каное, гімнастиці спортивній, велоспорті шосе та маунтенбайку. Чотири динамівця представляли кінний спорт.

 

Значний внесок до динамівської олімпійської скарбнички медалей зробили спортсмени 12 територіальних організацій, а саме: Київської міської – 4, Донецької – 3, Львівської – 2, Вінницької – 2, Чернігівської - 2, Київської – 2, а також по одній олімпійській нагороді вибороли представники  Кримської республіканської, Житомирської, Луганської, Миколаївської, Харківської та Хмельницької організацій.

 

Вагомий внесок у підготовку спортсменів ФСТ «Динамо» України забезпечили: федерації боксу, стрільби, важкої атлетики, веслування на байдарках і каное, легкої атлетики, фехтування, спортивної гімнастики та Асоціації боротьби.

 

Аналіз результатів у видах спорту свідчить про успішний виступ динамівців з боксу: дві золоті нагороди у вагових категоріях (60, 91кг) та срібна – у ваговій категорії до 64 кг; з фехтування: 1 золота нагорода (шпага) та 1 бронзова (сабля); важка атлетика – 1 золота нагорода у ваговій категорії 105 кг і 1 бронзова у категорії 58 кг.

 

Неймовірно високу майстерність продемонстрували динамівські веслувальники на байдарках і каное та стрілки відповідно здобули 2 срібні та 2 бронзові нагороди.

Добре виступили легкоатлети здобувши 2 бронзові нагороди у потрійному стрибку та естафеті 4х400м.

 

Слід зазначити і позитивний виступ спортсменів з інших видів спорту, спортсмени яких вибороли для Товариства: срібну медаль у боротьбі вільній (чоловіки) та бронзову медаль у гімнастиці спортивній (чоловіки).

 

Разом з тим на Іграх ХХХ Олімпіади динамівці з окремих видів не досягли запланованих показників.

 

Так, у стрільбі з лука не підтвердились прогнозовані результати серед чоловіків. У командній першості чоловіки посіли 5 місце у індивідуальній – Рубан – 7, Івашко – 9, Грачов – 17.

 

У триатлоні динамівські спортсмени не змогли втрутитися в боротьбу за олімпійські нагороди. Ю. Єлістратова зійшла з дистанції, а серед чоловіків Д. Санунов посів 42 місце.

 

Невдалим став виступ динамівських спортсменів з сучасного п’ятиборства Л. Тимощенко посів 23 місце, а Д. Кірпулянський – 35 місце, веслування академічного – чоловіча вісімка зі стерновим не потрапила до фіналу і здобуло 8 місце.

 

На думку багатьох фахівців, що із-за упередженого суддівства поза трійною призерів залишилася чоловіча збірна з гімнастики спортивної (М. Куксенков та І. Радівілов), які були лише четвертими.

 

Незважаючи на наявні недоліки, виступ спортсменів ФСТ «Динамо» України на Іграх ХХХ Олімпіади в Лондоні був успішним. Динамівські спортсмени здобули 15 медалей із 20-ти Олімпійської збірної команди України.

 

Плекаємо надію, що великі набутки попередніх і теперішніх поколінь динамівців, відображені в музеї, стануть міцним підґрунтям для тих, хто йде їм на зміну. Нехай вони добре прислужаться всім динамівцям, які бажають зміцнювати своє здоров’я, вдосконалювати свою спортивну майстерність. Нехай дедалі частіше звучить на їхню честь державний гімн України на вітчизняних і світових спортивних аренах.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

» Федерація біатл...

» Федерація сучас...

» Спортивний комі...

» Національний ол...

» Міністерство мо...

 
 

» Спорт, інформац...

» Чемпіон

» Коментатор

» Спортивний комі...

» Федерація панк...